Direkte sælgere omsætter for 500 millioner kroner i Danmark

24 aug 2015

Direkte sælgere omsætter for 500 millioner kroner i Danmark

Direkte sælgere i Danmark har godt gang i forretningen. I hvert fald viser de nyeste tal fra den europæiske salgsorganisation Seldia, at der i 2014 blev omsat for næsten 500 millioner kroner inden for direkte salg alene i Danmark.

”Vores medlemmer i Direkte Salgsforeningen har vækst; kendskabet til handelsformen bliver hele tiden større blandt danskerne, og i dag har vi faktisk mere end 60.000 direkte sælgere i Danmark”, fortæller formand Mette Henius.

Der er dog et stykke vej til de skandinaviske kolleger, der i Norge kan bryste sig af en næsten dobbelt så stor omsætning som i Danmark og særligt direkte salg i Sverige, der står for en knap fire gange så stor omsætning som herhjemme.

”Det fortæller os, at der er et enormt potentiale i det danske marked. Vores opgave som forening er blandt meget andet forsat at arbejde for bedre vilkår for vores medlemmer, og jo flere vi er, jo bedre står vi”, siger Mette Henius.

I alle EU-lande blev der samlet set omsat for mere end 20 millioner euro i 2014.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Facebook